20 Mayıs 2024
weather
20°
Künye İletişim
Sivas Haberleri
Sivas
PARÇALI BULUTLU
16°
Ara
ANASAYFA Divriği haber Divriği Kalesi'nde Tamamlanan Restorasyon

Divriği Kalesi'nde Tamamlanan Restorasyon

Sivas'ın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan ilçesi Divriği'de bulunan kale surlarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Divriği Kalesi, yapılan arkeolojik kazılar
yazar
Güven KOCAAVCI
Genel Yayın Yönetmeni

 Divriği Kalesi'nde Tamamlanan Restorasyon, Medeniyet Tarihine Yeni Işıklar Tutuyor

Sivas'ın tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan ilçesi Divriği'de bulunan kale surlarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Divriği Kalesi, yapılan arkeolojik kazılar ve restorasyon ile medeniyetler tarihine yeni ışıklar tutuyor.

Divriği ilçesi, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve UNESCO Dünya Miraslar Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası ile dikkat çekiyor. Ayrıca, Divriği Kalesi de bu zengin mirasa sahip bir tarihî yapı olarak öne çıkıyor. 2007 yılında başlayan arkeolojik kazılarda çeşitli medeniyetlere ait önemli buluntulara ulaşıldı. Seramik, cam, taş objeler ve 2 bin yıllık metal obje gibi değerli buluntular, Divriği Kalesi'nin tarihine dair bilgiler sunuyor.

2018 yılında durdurulan arkeolojik kazıların ardından, Divriği Kalesi surlarında başlanan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Restorasyon sürecinde kalede yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen veriler, Divriği'nin tarihindeki önemli dönemlere ışık tutuyor. Restorasyonun tamamlanmasıyla birlikte, kaledeki iç surlarda da çalışmalara devam edileceği belirtiliyor.

Divriği Kalesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sanat Tarihçisi Yunus Budaktaş, Divriği'nin tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve bu zenginliğin temel nedeninin bölgedeki demir yatakları olduğunu vurguladı. Ayrıca, Divriği Kalesi'nin tarihi geçmişi hakkında önemli bilgilerin, Evliye Çelebi'nin Seyahatname adlı eserinde yer aldığını belirtti.

Divriği Kalesi'nin restorasyon süreci ve arkeolojik kazılardan elde edilen buluntular, bölgenin kültürel mirasının korunması ve tarihi değerlerin ortaya çıkarılması açısından önem taşıyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bülent Uygun, Zorlu Samsunspor Maçı Öncesi Açıklamalarda Bulundu

Bülent Uygun, Zorlu Samsunspor Maçı Öncesi Açıklamalarda Bulundu