20 Mayıs 2024
weather
20°
Künye İletişim
Sivas Haberleri
Sivas
PARÇALI BULUTLU
16°
Ara
ANASAYFA Ekonomi Mevduat faizleri ne kadar oldu? Mevduat faizi tekrar artar mı?

Mevduat faizleri ne kadar oldu? Mevduat faizi tekrar artar mı?

Yılbaşında yüzde 15,5 seviyelerinde olan üç aylık Türk Lirası mevduat faizi 10 Kasım haftası itibarıyla yüzde 45,85'e yükseldi. Eylül sonunda yüzde 45'i aşan mevduat faizi ekim ayında artan Türk Lirası likiditesi etkisiyle yüzde 42'nin altına gerilemişti.
yazar
Güven KOCAAVCI
Genel Yayın Yönetmeni
Mevduat faizleri ne kadar oldu? Mevduat faizi tekrar artar mı?

Mevduat faizleri geçtiğimiz hafta yüzde 45'in üzerine çıkarak önemli bir artış gösterdi. Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) alabileceği önlemler ve bankaların yıl sonu bilançolarıyla birlikte mevduat getirilerindeki artışın devam edeceğini öngörüyorlar. İşte mevduat faizleri konusundaki güncel durum.

Ağustos ayının sonunda yüzde 30 civarında olan mevduat getirileri, son üç ay içinde yaklaşık yüzde 46'ya çıkarak önemli bir artış kaydetti. Bu artışta, özellikle TCMB'nin likidite azaltıcı önlemleri ve yıl sonuna doğru gerçekleşecek bilanço düzenlemelerinin etkisi bulunmaktadır.

TÜRK LİRASI MEVDUAT ORANI YÜZDE 38'İN ÜSTÜNDE

Son üç ayda mevduat faizi oranı, korumalı mevduatlar hariç tutulduğunda Türk Lirası cinsinden mevduatın bankacılık sektöründeki toplam mevduata oranı 7 puan artarak yüzde 38'i aşmış durumda. Ekonomi yönetimi, mevduattaki dolarizasyonu kademeli olarak azaltma çabasında olmasına rağmen, TL likiditesindeki dalgalanmalar zaman zaman mevduat faizlerindeki yükselişi tetikliyor. Ancak, oluşan likidite TCMB'nin piyasadan çekilme adımlarıyla dengelemeye çalışılıyor.

Bir bankacının değerlendirmesine göre, faiz artışındaki eğilim yıl sonuna kadar devam edebilir. Bankacı, özellikle yıl sonuna yaklaşıldıkça bankaların bilançolarına yönelik gerçekleştirilen ve büyümeyi desteklemeye yönelik uygulanan bilanço düzenlemelerinin etkili olacağını belirtiyor. Bu nedenle mevduat faizlerinde daha da yükseliş görmemiz muhtemel.

TÜRK LİRASI MEVDUAT FAİZİ YÜZDE 45

Yılbaşında yüzde 15,5 seviyelerinde olan üç aylık Türk Lirası mevduat faizi, 10 Kasım haftası itibarıyla yüzde 45,85'e yükseldi. Eylül sonunda yüzde 45'i aşan mevduat faizi, ekim ayında artan Türk Lirası likiditesi etkisiyle yüzde 42'nin altına gerilemişti.

Üç aylık vadeli Türk Lirası mevduatlarının ortalama getirisi, zaman içinde TL likiditesinin artmasıyla dalgalanmış olabilir. Ancak temmuz ayındaki düşüşlerden sonra bu getiri oranı yüzde 28 seviyelerinden yüzde 45'in üzerine çıkmıştır. TCMB verilerine göre, aynı vadeye sahip mevduat hesapları arasında sektörde ödenen en yüksek mevduat getirisi, eylül sonunda 15 puan artarak yüzde 60'a yükselmiştir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kripto Para Düzenlemesi Meclis'e Sunulacak

Kripto Para Düzenlemesi Meclis'e Sunulacak