13 Haziran 2024
weather
29°
Künye İletişim
Facebook
ANASAYFA Sivas Haberleri Çöpten elde edilen enerjiyle domates üretimi..

Çöpten elde edilen enerjiyle domates üretimi..

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediyesi ve özel sektör işbirliğiyle hayata geçirilen serada çöpten elde edilen enerjiyle domates yetiştirildiğini duyurdu. Bu sürdürülebilir proje çevreye ve ekonomiye olumlu katkı sağlıyor.

yazar
Rabia Berat
Editör
Çöpten elde edilen enerjiyle domates üretimi..

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediyesi ve özel sektör işbirliğiyle kurulan, çöpten elde edilen enerjiyle domates üretilen serada, hasat programına katıldı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Sivas Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda hayata geçirilen proje, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlıyor.

Projenin Detayları

Düzenli depolamadan elde edilen metan gazı ile 2 bin 400 kilovatsaat enerji üretilen tesisin yanında 50 dönümlük alanda kurulan Hollanda usulü modern topraksız cam serada, salkım domates yetiştiriliyor. Hasat edilen domatesler Hollanda, Almanya ve İtalya'ya gönderiliyor. Serayı gezerek bilgi alan ve domates hasadı yapan Şimşek, 8 ay önce dikilen fidelerin 20. kez ürün verdiğini belirtti.

Çevreci Yaklaşım

Çöp toplama alanından elde edilen ısıdan faydalanılan seranın Türkiye'ye örnek olduğunu aktaran Şimşek, "Gerçekten burası sadece Sivas için değil, ülkemiz için de örnek bir domates serası. İki bakımdan örnek, birincisi içinde toprak yok ve ağırlıklı olarak Hindistan cevizi kabuğu var. Topraksız tarım olması nedeniyle örnek bir bahçe. İkinci özelliği de Sivas'ın düzenli depolama alanındaki elektrikten, ısıdan yararlanılarak bu tesis ısınıyor.

Projenin Önemi

Şöyle ki, Sivas'ın çöpleri öncelikle buraya getiriliyor. Geri dönüşüm için çöpler ayrıştırılıyor, diğerleri de düzenli olarak depolanıyor. O düzenli depolanan çöplerden çıkan metan gazından elektrik enerjisi üretiliyor, buradan çıkan atıl ısıdan da bu tesise ısı veriliyor ve bu tesis bu şekilde ısınmış oluyor. Yani bu bakımdan da özellikli ve örnek bir tesis. İnşallah bu tesisler diğer illere, ülkemizin her yeri için örnek olur ve sayısı artar."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Belediye Başkanı'ndan öğrencilere sevindiren ziyaret

Belediye Başkanı'ndan öğrencilere sevindiren ziyaret