20 Mayıs 2024
weather
20°
Künye İletişim
Sivas Haberleri
Sivas
PARÇALI BULUTLU
16°
Ara
ANASAYFA Gündem Mavi Vatan Doktrini Yazarı Mehmet Erbilge Ayvalık Kulübünde Onursal Başkan oldu

Mavi Vatan Doktrini Yazarı Mehmet Erbilge Ayvalık Kulübünde Onursal Başkan oldu

Mavi Vatan Doktrini Yazarı Mehmet Erbilge Ayvalık Kulübünde Onursal Başkan oldu. Ayvalık'ın Denizle İç İçe Kültürü: Cihat Yaycı'ya Özel Bir Onur. Cihat Yaycı'nın Barbaros Sefa Spor Kulübü'ne Özel Katılımı ve daha fazlası haberimizde...
yazar
Güven KOCAAVCI
Genel Yayın Yönetmeni
Mavi Vatan Doktrini Yazarı Mehmet Erbilge Ayvalık Kulübünde Onursal Başkan oldu

Mavi Vatan Doktrini Yazarı Ayvalık Kulübünde Onursal Başkanlık

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Türkiye'nin deniz sınırlarını vurgulayan Mavi Vatan doktrinin yaratıcısı, Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı'ya önemli bir ödül verildi. Barbaros Sefa Spor Kulübü, Yaycı'ya kulüp sancağını teslim ederek onursal başkanlık unvanını layık gördü. Bu gurur verici an, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda gerçekleşen "Doğu Akdeniz'de Yunan Yayılmacılığı ve Mavi Vatan" konulu konferansta Yaycı'nın vurguladığı Mavi Vatan doktrinin anlamını bir kez daha perçinledi.

Ayvalık'ın Denizle İç İçe Kültürü: Cihat Yaycı'ya Özel Bir Onur

Cihat Yaycı'nın Ayvalık'ta verdiği konferans, Osmanlı'nın denizcilik geleneğiyle özdeşleşen Barbaros Hayrettin Paşa'nın soyundan gelen Barbaros Sefa Spor Kulübü yöneticileri tarafından büyük bir takdirle karşılandı. Kulüp Başkanı Mehmet Erbilge, Ayvalık'ın denizcilik tarihindeki önemine vurgu yaparak Yaycı'yı onursal başkanlıkla ödüllendirdi.

Uluslararası İlgiler: Cihat Yaycı'nın Barbaros Sefa Spor Kulübü 'ne Özel Katılımı

Cihat Yaycı'nın onuruna düzenlenen etkinlik, sadece yerel değil uluslararası düzeyde de dikkat çekti. Çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve işadamları, Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği'nin düzenlediği etkinlikte Yaycı'ya takdirlerini sundu ve ona özel bir plaket takdim etti. Bu buluşma, Ayvalık'ın denizle iç içe kültürünü uluslararası platformda da yansıttı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Mavi Vatan haritasını çizen ve doktrinini yazan Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanı ve Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Dr.Cihat Yaycı'ya, ilçenin en köklü kulüplerinden biri olan Barbaros Sefa Spor Kulübü tarafından kulüp sancağı teslim edilerek “Onursal Başkanlık” unvanı verildi.

Ayvalık’ta,  geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, "Doğu Akdeniz'de Yunan Yayılmacılığı ve Mavi Vatan" konulu bir konferans vererek, dört yanı denizlerle çevrili Türkiye’nin Mavi Vatan sınırlarını milyonlara aktaran Cihat Yaycı, mübadele döneminde Midilli Adası’ndan gelen Barbaros Hayrettin Paşa’nın soyundan gelen Barbaros Sefa Spor Kulübü yöneticilileri tarafından kulübün onursal başkanlığı unvanı verildi.

Barbaros Sefa Spor Kulübü Başkanı Mehmet Erbilge yaptığı açıklamada, “Osmanlı döneminde bu toprakların bir evladı olan Akdeniz Fatihi Barbaros Hayrettin Paşa’nın sancağını, Sayın Cihat Yayacı Paşa’mız nezdinde “Barbaros makamına teslim edilmesi beni ve yönetim kurulu üyelerimizi gururlandırmıştır. Cihat Paşa’mız artık Barbaros Spor Kulübü’müzün onursal başkanıdır.” dedi.

Barbaros Sefa Spor Kulübü’nün bu kararı, Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 100. Yıl Etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’da gerçekleşen bir plaket töreninde Cihat Yaycı Paşa’ya da ulaştırıldı.

Gambiya Büyükelçisi Alkali Franko Konteh, Togo Büyükelçisi Bidialan Kamala, Pakistan Büyükelçisi Yusuf Cünayd Gaznevi, Gabon Büyükelçisi Jean Bernard Avoma, Angola Büyükelçisi Kleston Antonio, Kenya Büyükelçisi Leonard Nigeyne Boiyo, Umman Büyükelçilik müsteşarı İbrahim Al Hasani, Burkinafaso Büyükelçisi Vitea Some, Macaristan Büyükelçiliği diplomatı Dalma Kovacs ve TUKİAD Genel Başkanı Nihat Tanrıkulu’nun da hazır bulunduğu ve Akdeniz Ülkeleri İşadamları Derneği Onursal Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay’ın Akdenize’e kıyısı olan ülke temsilcileriyle, diplomatlarına katılımcılara teşekkür ettiği toplantıda Cihat Yaycı Paşa’ya Barbaros Sefa Spor Kulübü’nün sancağı teslim edildi.

“BARBAROS SEFA SPOR KULÜBÜ’NÜN ONURSAL BAŞKANI OLMAK BENİM İÇİN DE BİR ONURDUR”

Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı da, Türklerin  en büyük Kaptan-ı Derya’sı Barbaros Hayrettin Paşa’nın ismini taşıyan bir spor kulübünün kendisine gönderdiği sancağın önemine işaret ederek, “Leventler şehri Ayvalık’ta, Barbaros’un ismini kendilerine kulüp ismi olarak seçen, Barbaros’un torunlarından bu hediyeyi almak benim için çok özel bir anlam ifade etmiştir. Barbaros Sefa Spor Kulübü’nün Onursal Başkanı olmak benim için de bir onurdur. Leventler şehri Ayvalık’a ve Barbaros’un torunlarına selam olsun.”dedi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yücel Yılmaz'ın Balıkesir Büyükşehir Adaylığı coşkuyla karşılandı

Yücel Yılmaz'ın Balıkesir Büyükşehir Adaylığı coşkuyla karşılandı