20 Mayıs 2024
weather
20°
Künye İletişim
Sivas Haberleri
Sivas
PARÇALI BULUTLU
16°
Ara
ANASAYFA Haberler Balıkesir Tarihi Gar Binalarında Büyük Restorasyon, Sanat Merkezi Oluyor

Balıkesir Tarihi Gar Binalarında Büyük Restorasyon, Sanat Merkezi Oluyor

Balıkesir Tarihi Gar Binalarında restorasyon sürüyor, Balıkesir Tarihi Gar Binalarında Büyük Restorasyon: Sanat Merkezi Oluyor. ihya çalışmaları kapsamında geniş kapsamlı bir Sanat Merkezi'nin temellerini atıyor.
yazar
Güven KOCAAVCI
Genel Yayın Yönetmeni
Balıkesir Tarihi Gar Binalarında Büyük Restorasyon, Sanat Merkezi Oluyor

Balıkesir Tarihi Gar Binalarında restorasyon sürüyor, Balıkesir Tarihi Gar Binalarında Büyük Restorasyon Tarihi Gar Sanat Merkezi Oluyor. ihya çalışmaları kapsamında geniş kapsamlı bir Sanat Merkezi'nin temellerini atıyorBalıkesir Tarihi Tren Garı, Sanat Merkezi Oluyor: Restorasyon ve Yeniden İhya Çalışmaları Devam Ediyor!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, tarihi tren garı binalarında yürütülen restorasyon ve ihya çalışmaları kapsamında geniş kapsamlı bir Sanat Merkezi'nin temellerini atıyor. Yapılan incelemelerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan, projenin ayrıntılarını paylaştı.

Tarihi Gar Binaları Yeni Bir Ruh Kazanıyor:
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül İlçesi Gümüşçeşme Mahallesi'nde bulunan tarihi tren garı binalarını modern bir Sanat Merkezi'ne dönüştürme kararı alarak restorasyon çalışmalarına başlamıştı.

Tescilli üç binayı kapsayan bu çalışma, yapıların orijinal mimarisine uygun olarak yeniden hayat bulmalarını amaçlıyor.

Genel Sekreterden Açıklama:
Genel Sekreter Dr. Mustafa Küçükkaptan, restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Projeyi değerlendiren Küçükkaptan, "Restorasyonlarını kısa sürede tamamlamayı planladığımız tarihi yapıları, Sanat Merkezi olarak Balıkesirli hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

Bu yapılar, Başkanımız Yücel Yılmaz’ın, şehrimizin kültür ve sanat tarihine bir armağanı olacak." dedi.

Kültür ve Sanatın Kalbinde Yeni Bir Mekân:
Tamamlandığında Sanat Merkezi olarak kullanılacak tarihi tren garı binaları, Balıkesir'in kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getirecek.

Modern sanat galerisi, kütüphane ve restoran gibi olanakları içinde barındıracak olan merkez, çevresiyle de bütünleşerek önemli bir kültür destinasyonu olacak.

Desteklerle Yeniden İhya:
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları, tarihi tren garı binalarını şehre kazandırarak bölgenin kültürel ve tarihi değerini artırmayı hedefliyor.

Proje, bölgeye sadece sanat değil, aynı zamanda turizm anlamında da katkı sağlamayı amaçlıyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Balıkesir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu 3 adet belge aldı!

Balıkesir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu 3 adet belge aldı!