19 Temmuz 2024
weather
31°
Künye İletişim
Facebook
ANASAYFA Sivas Haberleri CHP'li Sarıbal: Türkiye'de Adalet ve Yargı Arayışı Eleştirilerinde Sivas Olaylarını Anımsattı

CHP'li Sarıbal: Türkiye'de Adalet ve Yargı Arayışı Eleştirilerinde Sivas Olaylarını Anımsattı

CHP'li Orhan Sarıbal, Türkiye'deki adalet sistemine yönelik eleştirilerde bulundu ve Sivas olaylarını anımsattı. Adaletin sağlanamaması durumunda benzer trajedilerin yaşanabileceğini belirtti. Sarıbal, vicdanı olan herkesi 2 Temmuz'da Sivas'a davet etti.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Haberleri
CHP'li Sarıbal: Türkiye'de Adalet ve Yargı Arayışı Eleştirilerinde Sivas Olaylarını Anımsattı

CHP'li Sarıbal: "Bir Ülkede Adalet Yoksa, Gerçek Suçlular Cezalandırılamıyor"

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'deki adalet sistemine yönelik eleştirilerde bulundu. Sarıbal, "Bir ülkede adalet yoksa, o ülkede gerçek suçlular cezalandırılamıyor demektir." ifadelerini kullandı. Bu bağlamda Sivas olaylarını da anımsatan Sarıbal, adaletin sağlanamaması durumunda benzer trajedilerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Ankara Garı Davası ve Yargı Sistemi Eleştirileri

Sarıbal, Ankara Garı'nda 10 Ekim 2015'te gerçekleşen DEAŞ saldırısının davasını takip ettiklerini belirterek, duruşma salonundaki fiziki ve teknik eksiklikleri eleştirdi. "Ankara Adliyesi'nin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ses cihazı yok. Hakim sesini salonlara gelenlere duyuramıyor. Sistem eski olduğu için olacak şey mi bu? Bir garabeti birlikte yaşadık hala devam ediyor," dedi.

Sivas Olayları Üzerine Düşünceler

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olayların üzerinden 31 yıl geçtiğini hatırlatan Sarıbal, adaletin sağlanamaması durumunda yeni katliamların yolunun açılabileceğini ifade etti. "Bütün bu katliamlara baktığımızda her defasında hukuksuzluk egemen olduğu için yeni katliamların yolu açıldı. Geçmiş katliamların hesabı sorulmadığı için gerçek suçlular hak ettikleri cezayı yargıdan alamadıkları için yeni katliamlara adeta yol açtılar," dedi. Sivas katliamını Türkiye için bir turnusol kağıdı olarak nitelendiren Sarıbal, adaletin sağlanamadığını ve zaman aşımına uğratılma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Sarıbal, vicdanı olan herkesi 2 Temmuz'da Sivas'a, 3 Temmuz'da Çorum'a davet etti.


GazeteSivas.com Okuyucusuna Not:

Bu haber Gazete Sivas için hazırlanmıştır ve tüm telif hakları saklıdır. Türkiye'deki adalet ve yargı arayışı eleştirilerinde Sivas olaylarını anımsatan CHP'li Orhan Sarıbal'ın açıklamalarına yer verilmiştir. Sivas katliamı, Türkiye'nin adalet sistemine yönelik eleştiriler ve Sivas'ta yaşananlar hakkında en güncel bilgileri sunmaya devam edeceğiz. GazeteSivas.com'u takip edin ve Sivas'ın en güncel ve doğru haberlerini öğrenmek için düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Hafik Gölü Turizme Kazandırılacak

Hafik Gölü Turizme Kazandırılacak