13 Haziran 2024
weather
29°
Künye İletişim
Facebook
ANASAYFA Ekonomi Emlak sektöründe son ödeme günü 31 Mayıs olarak belirlendi

Emlak sektöründe son ödeme günü 31 Mayıs olarak belirlendi

Gayrimenkul sahipleri için emlak vergisinin 1. taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs 2024. Ev, arsa, iş yeri, tarla, bağ, bahçe, yazlık sahiplerinin vergilerini bu tarihe kadar ödemeleri gerekiyor.

yazar
Barış AK
Editör
Emlak sektöründe son ödeme günü 31 Mayıs olarak belirlendi

Emlak Vergisi Muafiyeti Genişliyor

2025 Yılında Başlayacak

Bu yıl alınan mülklerin ilk emlak vergisi ödemesi 2025 yılında başlayacak. Bu yeni düzenlemeye göre geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler ve vefat eden emekli, gazi, engelli birinci derece yakınları, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaf olacak.

2024 Emlak Vergisi Taksitleri

2024 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs günü sona erecek, ikinci taksitler ise kasım ayında ödenecek. İsteyenler her iki taksiti de tek seferde ödeyebilir, ödemelerini zamanında yapmayanlar ise ceza faizi ile karşılaşacak.

Emekliler için Özel Durum

Emekli, gelir elde etmediği arazisi olduğunda vergi avantajından yararlanırken, emekli aylığı dışında gelir elde etmeye başlayanların vergi ödemesi gerekiyor. Geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve işsizler ise emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir.

Muafiyet Koşulları

Bu yıl emekli olanların emlak vergisini ödemesi gerekiyor. Emekli olanlar için muafiyet, emekli olunan tarihi izleyen yıl itibarıyla başlıyor. Bu yıl bildirimde bulunan emekliler ise gelecek yıl vergiden muaf olacak. Muafiyetten yararlanabilmek için ücret, tarımsal ve mesleki faaliyet, konut ya da işyeri, mevduat ve faiz gelirinin olmaması gerekiyor. Ancak bu yıl için belirtilen gelirlerin toplamının 150 bin TL'yi geçmemesi durumunda tek konut için muafiyetten yararlanılabilir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İstanbul'da Yatırım Fuarı ve Zirvesi'ne Yoğun İlgi!

İstanbul'da Yatırım Fuarı ve Zirvesi'ne Yoğun İlgi!